اکسپرت (expert) سودده در بازار فارکس

در این مقاله با اکسپرت آشنا می‌شویم و اینکه آیا اکسپرت‌ها می‌توانند بجای ترید دستی جایگزین شوند و یا اینکه چگونه می‌توانند در تریدهای دستی کمک حال تریدرها باشند. در ادامه مقاله توضیحات کامل در این خصوص می‌دهیم.

در ابتدا لازم است با تعریف اکسپرت و انواع آن آشنا شویم.

اکسپرت فارکس یا ربات فارکس چیست؟

Expert Adviser یا EA به معنای لغوی، مشاور متخصص است که معمولا در فارکس فقط از کلمه اکسپرت یا معاملات الگوریتمی استفاده می‌شود.

به زبان ساده اکسپرت همان دیدگاه یا استراتژی‌های فرد است که به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. مثلا ما یک استراتژی داریم که نحوه ورودش را مشخص کرده‌ایم. کافیه که نحوه ورود را به صورت برنامه‌ بنویسیم و در تمام نمودار‌ها بگذاریم تا زمانی که سیگنال دریافت شد به ما یک هشدار بدهد. بدین صورت ما دیگر سیگنالی از دست نخواهیم داد و همچنین در وقت و انرژی خود نیز صرفه جویی می‌کنیم زیرا دیگر لازم نیست خیره به چارت شویم تا سیگنال را دریافت کنیم.

انواع اکسپرت فارکس

اکسپرت‌های فارکس به دو نوع تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تقسیم می‌شوند که هرکدام متفاوت از هم عمل می‌کنند. در زیر تفاوت‌های انواع اکسپرت را می‌گوییم.

1.اکسپرت تمام اتوماتیک:

با این اکسپرت‌ها تمام خرید و فروش و مدیریت پوزیشن‌ها به صورت خودکار انجام می‌شود. صفر تا صد یک استراتژی را به صورت خودکار انجام می‌دهد و لازم نیست خودمان در آن دخالتی داشته باشیم.

با آموزش‌های اکسپرت نویسی می‌توانید استراتژی‌های خود را تبدیل به اکسپرت تمام خودکار کنید و حتی یک استراتژی را در گذشته و حال بازار تست کنید.

2.اکسپرت نیمه اتوماتیک:

از این اکسپرت‌ها می‌توانید در معاملات دستی‌ استفاده کنید. در واقع بخشی از انجام یک معامله به صورت الگوریتمی انجام می‌شود. مثلا شما خودتان به صورت دستی معامله را باز می‌کنید و بخشی که مربوط به بستن پوزیشن‌هاست را به اکسپرت‌ها می‌سپارید. برای مثال اکسپرت مدیریت سرمایه بورس ۹۰ می‌تواند در مدیریت سرمایه و مدیریت پوزیشن به شما کمک فراوانی کند. پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله مربوط به اکسپرت مدیریت سرمایه را مطالعه کنید.

برای اجرای انواع اکسپرت، اندیکاتور و اسکریپت این مقاله را مطالعه کنید.

مزایای معاملات الگوریتمی یا اکسپرت‌ چیست؟

دخیل نبودن احساسات:

با اکسپرت فارکس، خطاهای احساسی به صفر می‌رسد. خطاهایی مثل ترس و طمع که معمولا منجر به این می‌شود که حد ضرر را قبول نکنیم و معامله‌ای که به اشتباه باز کردیم را نبندیم یا به حد سود تعیین شده اکتفا نکنیم و به امید سود بیشتر، همان سود بدست آمده هم از دست بدهیم.
نظم در معاملات:

یکی از توصیه‌هایی که معامله‌گران بزرگ به ما می‌کنند این است که در معاملاتمان نظم داشته باشیم. یعنی زمانی‌که چند معامله پشت سر هم سود کردیم حجم معاملات را افزایش ندهیم یا زمانی‌که چند معامله پشت سر هم ضرر کردیم دلسرد نشویم و به طور کلی از بازار خارج شویم.
اکسپرت‌ها به ما کمک می‌کنند که در معاملات نظم داشته باشیم و دیگر سلیقه‌ای معامله نکنیم و فقط بر اساس استراتژی‌ که تدوین می‌کنیم ورود و خروج داشته باشیم.

سرعت و دقت :

ممکن است ما استراتژی خوبی تدوین کرده باشیم و به آن هم پایبند باشیم ولی زمانی‌که بازار آن سیگنال را می‌دهد ما پای چارت نباشیم و آن موقعیت خوب را از دست بدهیم. اکسپرت‌ها در این زمینه هم به ما کمک می‌کنند و به محض اینکه سیگنال دریافت شد وارد می‌شوند، بدون اینکه یک ثانیه اختلاف بیفتد.

قابلیت تست بالا:

مهم‌ترین ویژگی اکسپرت‌ها همین قابلیت تست بالای آن‌هاست. اغلب معامله‌گران زمان زیادی را برای تدوین و تست یک استراتژی صرف می‌کنند و گاهی ممکن است شش ماه تا یک سال این فرایند طول بکشد و ممکن است درنهایت آن استراتژی، استراتژی خوبی نباشد.
با اکسپرت‌ها شما می‌توانید ایده‌هایی که دارید را به سرعت در گذشته بازار (با دقت 100 درصدی) تست کنید و خیلی زود ببینید که این استراتژی مناسب است یا نه. همین طور می توانید تغییراتی که حدس می‌زنید استراتژی را بهبود می‌دهد اعمال کنید و به سرعت آن را مجدد تست کنید.

معایب معاملات الگوریتمی یا اکسپرت

مهم‌ترین عیبی که اکسپرت‌ها دارند این است که برای اجرای درست آنها باید متاتریدر بطور مداوم روی کامپیوتر باز و متصل به اینترنت باشد. (یعنی اگر شما می‌خواهید 24 ساعته استراتژی تان اجرا شود باید کامپیوتر 24 ساعته روشن باشد.)

این مسئله با خرید ‌VPS (سرور مجازی) کاملا از بین می‌رود. VPS یا سرور مجازی، کامپیوتری است که تمام امکانات ویندوز را دارد و همیشه روشن و متصل به اینترنت پر سرعت است و هزینه آن مقرون به صرفه می‌باشد. برای اینکه بدانید چه سرور مجازی‌ برای اجرای اکسپرت مناسب است مقاله سرور مجازی را مطالعه نمایید.

یکی دیگر از عیب‌های اکسپرت‌ها این است که شاید در زمان اخبارها دچار اشتباه شوند و یا پوزیشن نامناسب باز و بسته کنند که پیشنهاد می‌دهیم دراین مواقع اکسپرت را غیرفعال کنید.

نتیجه گیری

با توجه به الگوریتم‌های بازار همه تریدرها نیاز به اکسپرت‌ها دارند که این اکسپرت‌ها می‌توانند یا بصورت خودکار یا دستی کمک حال تریدرها باشند. پیشنهاد می‌کنیم دوره رایگان آموزش اکسپرت‌نویسی را تماشا کنید و استراتژی‌های خود را تبدیل به اکسپرت کنید و با سرعت آنها را درگذشته تست و بهینه کنید تا نتایج استراتژی خود را بخوبی ببینید.