اکسپرت چیست؟

expert adviser به معنای لغوی مشاور متخصص است که معمولا فقط از کلمه اکسپرت یا معاملات الگوریتمی استفاده می‌شود.

به زبان ساده اکسپرت همان دیدگاه یا استراتٰژی‌های فرد است که به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. مثلا ما یک استراتژی داریم که نحوه ورودش را مشخص کرده‌ایم کافیه که نحوه ورود را به صورت برنامه‌ بنویسیم و در تمام نمودار‌ها بگذاریم تا زمانی که سیگنال دریافت شد به ما یک هشدار بدهد. بدین صورت ما دیگر سیگنالی از دست نخواهیم داد و همچنین در وقت و انرژی خود نیز صرفه جویی می‌کنیم زیرا دیگه لازم نیست خیره به چارت شویم تا سیگنال را دریافت کنیم.

اکسپرت فارکس

ما در سایت بورس90 ابتدا اکسپرت‌های فارکس را به صورت آماده در اختیار کاربران قرار می‌دهیم و به مرور به آنها اضافه خواهیم کرد و سپس نحوه نوشتن آنها را به علاقه‌مندان یاد خواهیم داد. این مقاله همیشه بروز رسانی خواهد شد شما می‌توانید ایمیل‌ خودتان را وارد کنید و به محض انتشار مطلبی جدید از آن مطلع شوید.

برای اجرای اکسپرت‌ها لازم است پلتفرم‌های معاملاتی را دانلود و نصب نمایید.

پس از این‌که متاتریدر مورد نظر خود را نصب کردید لازم است که یک شماره حساب معاملاتی در آن وارد کنید. ما در مقاله بروکر روبو فارکس (roboforex) که خودمان نیز با این بروکر کار می‌کنیم کامل نحوه ثبت نام و … را آموزش داده‌ایم. برای آموزش ثبت نام در بروکر کلیک کنید.

اینجا ما فهرستی از اکسپرت‌‌ها و اسکریپ‌های معاملاتی را آورده ایم که در ادامه مقاله می‌توانید آن را مطالعه کنید و در صورت نیازتان آن را دانلود و رایگان استفاده کنید.

آيا اکسپرت‌های سودده هم وجود دارد؟معاملات خودکار بهتر سود می‌دهد یا معاملات دستی؟

اینکه معاملات الگوریتمی سود بیشتری می‌دهند یا معاملات دستی، به استراتژی معامله‌گر بستگی دارد. ولی اگر یک استراتژی خوب تبدیل به الگوریتم شود سود بیشتری خواهد داد بخاطر اینکه آن استراتژی 24 ساعته دارد کارش را می‌کند حتی زمانی که مهمانی هستیم.!!!

بیشتر شرکت‌های سرمایه‌گذاری هم از معاملات الگوریتمی بهره می‌برند. برای اینکه بهتر متوجه این قضیه شوید و به صورت واقعی ببینید که آیا معاملات الگوریتمی سود می‌دهند یا نه، به سایت mql مراجعه کنید.

عکس زیر نمایی از بخش سیگنال از سایت mql5 است که در این بخش تریدر‌ها حساب خودشان را به این سایت وصل کرده‌اند و دیگران می‌توانند به حساب آنها وصل شوند و معاملات آنها کپی شود.

شما می‌توانید مشاهده کنید که چه تعداد از این حسابها به صورت دستی یا الگوریتمی معامله می‌شود.

Algo trading اگر 100 درصد باشد یعنی معاملات تمام اتوماتیک است و اگر صفر باشد یعنی معاملات به صورت دستی انجام می‌شود.

نمایی از سایت mql5
نمایی از سایت mql5 که درصد رشد حساب معامله‌گران را مشاهده می‌کنید.

انواع اکسپرت:

1.تمام اتوماتیک:

تمام خرید و فروش و مدیریت پوزیشن‌ها به صورت خودکار انجام می‌شود. یک استراتژی را صفر تا صدش را به صورت خودکار انجام می‌دهد و لازم نیست خودمان در آن دخالتی داشته باشیم.

2.نیمه اتوماتیک:

از این اکسپرت‌ها شما می‌توانید در معاملات دستی‌ که شخصا انجام می‌دهید استفاده کنید. در واقع بخشی از انجام یک معامله به صورت الگوریتمی انجام میشود. مثلا شما خودتان به صورت دستی معامله را باز می‌کنید و بخشی که مربوط به بستن پوزیشن‌هاست را به اکسپرت‌ها میسپارید.

اکسپرت‌های تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک
شما می‌توانید اکسپرت‌ها را به رایگان دانلود کنید.

 اکسپرت‌(expert) رایگان:

شما می‌توانید از اکسپرت‌های زیر به صورت رایگان استفاده کنید.

 هشدار دو میانگین متحرک:

یکی از روش‌های تشخیص روند، استفاده از میانگین‌های متحرک است. بدین صورت که زمانی که میانگین کوچکتر رفت بالای میانگین بزرگتر به معنای روند صعودی است.

شما می‌توانید این اکسپرت را روی نمودار خود اجرا کنید و به محض اینکه دو میانگین همدیگر را قطع کردند به شما یک هشدار میدهد. سپس شما می‌توانید چک کنید و در صورتی که تاییدیه‌های دیگر را نیز دریافت کردید وارد پوزیشن شوید. این اکسپرت را می‌توانید روی تعداد زیادی نمودار بیندازید و تمام بازار را به راحتی رصد کنید.

ترید با دو میانگین متحرک:

این اکسپرت همانند اکسپرت هشدار دو میانگین متحرک است، با این تفاوت که زمانی که سیگنال دریافت شد به جای اینکه به ما هشدار دهد خودش خرید یا فروش را انجام می‌دهد.

شما می‌توانید برای این اکسپرت حد ضرر و حد سود نیز تعریف کنید.

 هشدار با یک میانگین متحرک:

با این اکسپرت‌ می‌توانید یک میانگین متحرک با دوره و تنظیمات دلخواهتان تعریف کنید و مشخص کنید مثلا اگر قیمت 20 پیپ ( یا هر مقداری که دلتان خواست)  پایین‌تر از این میانگین متحرک آمد به شما یک هشدار بدهد و زمانی هم که 20 پیپ بالاتر از میانگین متحرک رفت نیز به شما هشدار دهد.

ترید با یک میانگین متحرک:

این اکسپرت همانند اکسپرت قبلی است، با این تفاوت که بجای هشدار دادن مستقیم وارد پوزیشن خواهد شد و میتوانید حدضرر و حد سود نیز تعریف کنید.

ما علاوه بر اکسپرت‌ها می‌توانیم از اسکریپت‌ها نیز استفاده کنیم.

اسکریپت چیست؟

اسکریپت (Script) یک برنامه اجرایی است که زمانی که داخل چارت می‌اندازیم یک بار اجرا می‌شود و به محض اینکه تمام برنامه اجرا شد از چارت پاک می‌شود.

اسکریپت ترید
اسکریپت‌ها به شما معامله‌گران کمک می‌کند که راحت‌تر ترید کنید.

دانلود رایگان اسکریپت:

شما می‌توانید از اسکریپت‌های زیر به صورت رایگان استفاده کنید.

گرفتن پوزیشن:

مثلا ما می‌توانیم از یک اسکریپت استفاده کنیم که پوزیشن‌ گرفتن برایمان راحتتر باشد. قابلیتی که این اسکریپت داره اینه که خیلی راحت می‌توانیم حد سود و حدضرر را مشخص کنیم و دیگر لازم نیست به صورت دستی قیمت حد ضرر و یا حد سود را پیدا کنیم و بنویسیم. کافیه که فقط مثلا بنویسیم حدضرر 20 پیپ.برای اطلاعات بیشتر و نحوه استفاده از این اسکریپت روی این لینک کلیک کنید.

بستن تمام پوزیشن‌ها:

این اسکریپت به تریدر‌هایی کمک می‌کند که تعداد پوزیشن زیادی دارند و استراتژیشان بر اساس این است که مجموع پوزیشن‌ها به سود برسد و زمانی که مجموع پوزیشن‌ها به سود مدنظرشان رسید تمام پوزیشن‌ها را ببندند. با این اسکریپت در کمتر از یک ثانیه تمام پوزیشن‌ها بسته خواهد شد.

بستن پوزیشن‌های خرید:

این اسکریپت تمام پوزیشن‌های خریدی که اسکرپیت در آن اجرا شده است را می‌بندد.

بستن پوزیشن‌های فروش :

این اسکریپت تمام پوزیشن‌های فروشی که اسکریپت در آن اجرا شده است را می‌بندد.

مزایای معاملات الگوریتمی

دخیل نبودن احساسات:

به دلیل اینکه معاملات به صورت خودکار انجام می‌شود دیگر خطاهای احساسی که اغلب ضرر‌ها به خاطر این است به صفر می‌رسد.
خطاهایی مثل ترس و غرور که معمولا منجر به این میشه که حد ضرر را قبول نکنیم و معامله‌ای که به اشتباه باز کردیم را نبندیم.
ترس باز نکردن معامله بخاطر اینکه معامله قبلی را با ضرر بستیم در حالی که هر معامله مستقل از هم است.

نظم در معاملات:

یکی از توصیه‌هایی که معامله‌گران بزرگ به ما می‌کنند این است که در معاملاتمان نظم داشته باشیم. یعنی زمانی که چند معامله پشت سر هم سود کردیم حجم معاملات را افزایش ندهیم یا زمانی که چند معامله پشت سر هم ضرر کردیم دلسرد نشویم و به طور کلی از بازار خارج شویم.
اکسپرت‌ها به ما کمک می‌کنند که در معاملات نظم داشته باشیم و دیگر سلیقه‌ای معامله نمی‌کنیم و فقط بر اساس استراتژی‌ای که تدوین می‌کنیم ورود و خروج می‌کنیم.

سرعت و دقت :

ممکن است ما استراتژی خوبی تدوین کرده باشیم و به آن هم پایبند باشیم ولی زمانی که بازار آن سیگنال را می‌دهد ما مشغول ناهار خوردن باشیم و آن موقعیت خوب را از دست بدهیم. اکسپرت‌ها در این زمینه هم به ما کمک می‌کنند و به محض اینکه سیگنال دریافت شد وارد می‌شوند بدون اینکه یک ثانیه اختلاف بیفتد.

قابلیت تست بالا:

مهم‌ترین ویژگی اکسپرت‌ها همین قابلیت تست بالای آن‌هاست. اغلب معامله‌گران زمان زیادی را برای تدوین و تست یک استراتژی می‌گذارند و گاهی ممکن است شش ماه تا یک سال این فرایند را طول بدهند و درنهایت آن استراتژی، استراتژی خوبی شاید نشود.
با اکسپرت‌ها شما می‌توانید ایده‌هایی را که دارید را به سرعت در گذشته بازار(با دقت 100 درصدی) تست کنید و خیلی زود می‌فهمید که این استراتژی بدرد می‌خورد یا نه. همین طور می توانید تغییراتی که فکر می‌کنید استراتژی را بهبود می‌دهد را اعمال کنید و به سرعت آن را مجدد تست کنید.

معایب معاملات الگوریتمی

یکی از معایبی که اکسپرت‌ها دارند این است که برای اینکه دستورات اکسپرت به درستی اجرا شود باید حتما نرم افزار بروکر روی کامپیوتر باز باشد و متصل به اینترنت باشد.( یعنی اگر شما می‌خواهید 24 ساعته استراتژی تان اجرا شود باید کامپیوتر 24 ساعته روشن باشد.)

این عیب را میشود با خرید ‌VPS (سرور مجازی) کاملا از بین برد. VPS یا سرور مجازی یک کامپیوتری است که تمام امکانات ویندوز را دارد و همیشه روشن و متصل به اینترنت پر سرعت است. هزینه سرور مجازی مقرون به صرفه است. برای اینکه بدانید چه سرور مجازی‌ برای اجرای اکسپرت مناسب است مقاله سرور مجازی را مطالعه بفرمایید.

شخصا عیب دیگری در اکسپرت‌ها ندیدم بخاطر اینکه اکسپرت‌ یا ربات معامله‌گر چیز عجیب و غریبی نیست و همان استراتژی و اصولی است که معامله‌گر دارد و بسته به اینکه چه چیزی نوشته می‌شود اکسپرت خوب و بد داریم.